Walne Zgromadzenie będzie funkcjonować tylko wtedy, gdy przepisy prawne nie dopuszczą możliwości zwoływania Zebrań Przedstawicieli.
§117
1. Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni. 2. Członek może brać udział w Walnym Zgromadzeniu osobiście albo poprzez ustanowionego pełnomocnika w osobie współmałżonka, z zastrzeżeniem postanowień ust. 3 i 4. Pełnomocnictwo winno być udzielone na piśmie i dołączone do protokołu z danej części Walnego Zgromadzenia. 3. Osoby prawne biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez ustanowionych w tym celu pełnomocników. Pełnomocnik nie może zastąpić więcej niż jednego członka. 4. Osoby ubezwłasnowolnione i osoby małoletnie biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez swoich opiekunów lub przedstawicieli ustawowych. 5. Każdy członek Spółdzielni dysponuje jednym głosem, bez względu na ilość posiadanych udziałów. 6. W Walnym Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciele związku rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona, oraz przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej. Ponadto, za zgodą Walnego Zgromadzenia lub jego każdej części mogą w nim także uczestniczyć bez prawa głosu członkowie z innej części Walnego Zgromadzenia.
§118
Do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy: 1) Uchwalanie kierunków rozwoju Spółdzielni. 2) Rozpatrywanie sprawozdań Rady Nadzorczej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i sprawozdań finansowych oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków i organów Spółdzielni w tych sprawach. 3) Udzielanie absolutorium członkom Zarządu. 4) Rozpatrywanie wniosków wynikających z protokołu z lustracji oraz podejmowanie uchwał w związku z oceną polustracyjną działalności Spółdzielni. 5) Podejmowanie uchwał w przedmiocie podziału nadwyżki bilansowej lub sposobu pokrycia strat. 6) Podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej. 7) Oznaczenie najwyższej sumy zobowiązań jaką Spółdzielnia może zaciągnąć. 8) Podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni, podziału Spółdzielni oraz likwidacji Spółdzielni. 9) Rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrz spółdzielczym odwołań od uchwał Rady Nadzorczej. 10) Uchwalanie zmian statutu Spółdzielni. 11) Podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia Spółdzielni do związku spółdzielczego i wystąpienia ze związku oraz upoważnienia Zarządu do podejmowania działań w tym zakresie. 12) Wybór delegatów na zjazd związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona. 13) Wybór i odwoływanie członków Rady Nadzorczej oraz Rad Osiedla. 14) Uchwalanie regulaminu Rady Nadzorczej. 15) Podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do organizacji gospodarczych oraz występowania z nich.