Walne Zgromadzenie będzie funkcjonować tylko wtedy, gdy przepisy prawne nie dopuszczą możliwości zwoływania Zebrań Przedstawicieli.
§117
- Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni.
- Członek Spółdzielni może uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu osobiście albo przez pełnomocnika będącego członkiem Spółdzielni. Wymóg ten nie dotyczy współmałżonka członka, który nie musi być członkiem Spółdzielni. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu Walnego Zgromadzenia. Lista pełnomocnictw podlega odczytaniu po rozpoczęciu Walnego Zgromadzenia, a jeżeli Walne Zgromadzenie odbywa się w częściach to po rozpoczęciu każdej części przez Komisję Mandatowo – Skrutacyjną. Pełnomocnik nie może być wybrany do prezydium oraz komisji Walnego Zgromadzenia.
- Osoby prawne biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez ustanowionych w tym celu pełnomocników. Pełnomocnik nie może zastąpić więcej niż jednego członka.
- Osoby ubezwłasnowolnione i osoby małoletnie biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez swoich opiekunów lub przedstawicieli ustawowych.
- Każdy członek Spółdzielni dysponuje jednym głosem, bez względu na ilość posiadanych udziałów.
- W Walnym Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciele związku rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona, oraz przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej. Ponadto, za zgodą Walnego Zgromadzenia lub jego każdej części mogą w nim także uczestniczyć bez prawa głosu członkowie z innej części Walnego Zgromadzenia.
- W Walnym Zgromadzeniu uczestniczą członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej, obsługa prawna oraz obsługa techniczna i organizacyjna Walnego Zgromadzenia.
- Jeżeli zachowanie członka czy też jego pełnomocnika uczestniczącego w Walnym Zgromadzeniu uniemożliwiać będzie prowadzenie obrad, osoba taka może być wyproszona z sali obrad za zgodą zebranych.
§118
Do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy:
- Uchwalanie kierunków rozwoju Spółdzielni.
- Rozpatrywanie sprawozdań Rady Nadzorczej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych
i sprawozdań finansowych oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków
i organów Spółdzielni w tych sprawach. - Udzielanie absolutorium członkom Zarządu.
- Rozpatrywanie wniosków wynikających z protokołu z lustracji oraz podejmowanie uchwał w związku z oceną polustracyjną działalności Spółdzielni.
- Podejmowanie uchwał w przedmiocie podziału nadwyżki bilansowej lub sposobu pokrycia strat.
- Podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej.
- Oznaczenie najwyższej sumy zobowiązań jaką Spółdzielnia może zaciągnąć.
- Podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni, podziału Spółdzielni oraz likwidacji Spółdzielni.
- (wykreślony)
- Uchwalanie zmian statutu Spółdzielni.
- Podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia Spółdzielni do związku spółdzielczego
i wystąpienia ze związku oraz upoważnienia Zarządu do podejmowania działań w tym zakresie. - Wybór delegatów na zjazd związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona.
- Wybór i odwoływanie członków Rady Nadzorczej.
- Uchwalanie regulaminu Rady Nadzorczej.
- Podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do organizacji gospodarczych oraz występowania z nich.